Jak oszczędzać na emeryturę?

Wiele osób, które myślą o swojej przyszłości zastanawia się w jaki sposób oszczędzać na emeryturę. Obawy pojawiają się w momencie stałego zmieniania ustaw, a w rezultacie niewiedzy na temat tego jaką ilością pieniędzy będziemy dysponować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ciężko sobie wyobrazić, aby na starość wieść życie biedniejsze niż przez całe życie, dlatego dużo wcześniej należy pomyśleć o tym w jaki sposób zgromadzić środki, które pozwolą nam być spokojnym, ale i spełnionym i zadowolonym:

  • Pierwsza propozycja to dwa rodzaje kont emerytalnych: indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób. Uzbierane pieniądze wpłaca się okresowo na osobisty rachunek bankowy lub na fundusz inwestycyjny czy do towarzystwa ubezpieczeń. Najważniejszym aspektem w temacie kont emerytalnych jest ich oprocentowanie. Obecnie wacha się pomiędzy 3 a 6 procent. To od tego zależy wówczas wysokość kwoty, która zostanie osiągnięta w określonym momencie. Należy jednak zwrócić uwagę na odgórne limity. Na większości rachunków tego typu ustala się kwoty, których nie można przekroczyć w skali roku. Jednak cała idea ma swoje niepodważalne zalety.

    W przypadku indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, unika się podatku dochodowego, a z kolei w indywidualnym koncie emerytalnym podatku Belki. Jedynym poważnym minusem jest fakt, że każda wcześniejsza wypłata związana jest bezpośrednio z utratą ulg podatkowych;

  • Drugą możliwością oszczędzania na emeryturę są tzw. polisy emerytalne. Jest to w skrócie ujmując program, który łączy ze sobą zarówno inwestowanie, ale i ochronę. Osoba, która zdecyduje się na założenie polisy emerytalnej musi mieć świadomość, że dobrowolnie zgadza się na regularne wpłacanie środków przez określoną liczbę lat w spisanych odstępach czasu. Zgromadzone pieniądze zostają wówczas inwestowane. W przypadku polis można zdecydować się na dwa warianty. Pierwszy z nich to gwarancja zysku na określonym poziomie, a drugi brak gwarancji zysku na określonym poziomie lecz z szansą na jeszcze większe korzyści finansowe. Dodatkowo, ubezpieczony może liczyć na wypłatę stosownego odszkodowania w przypadku zdarzenia losowego, nieszczęśliwego wypadku lub ciężkiej choroby;
  • Ostatnia alternatywa to odkładanie środków na własną rękę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że konieczn jest w tym przypadku regularność, a odkładana kwota powinna wynosić około 15% pensji netto, jeżeli chcemy w przyszłości mieć taką wysokość środków, która starczy na spokojne życie. Dotyczy to jednak osób, które zaczną oszczędzać w wieku 30 lat, a z upływem kolejnych procent ten oczywiście wzrasta.

.