Rynek finansowy działa na zasadzie kapitału i kredytu

Warto wiedzieć o tym, że prawidłowo działający rynek finansowy ma bardzo ważną rolę do odegrania. Dzięki niemu podmioty, które mają tymczasowy deficyt środków, mogą zaciągnąć kredyt na poradzenie sobie z tym problemem, a znowu ci, którzy mają trochę wolnych środków, mogą je w odpowiedni sposób wykorzystać. Dlatego też warto wiedzieć, jakie funkcje ma do wykonania taki rynek.

Funkcje rynku finansowego

Jeżeli chcemy mieć odpowiednią wiedzę na temat działania takiego rynku finansowego, to powinniśmy wiedzieć, że ma on przede wszystkim cztery funkcje do spełnienia:

  • obniża koszty transakcyjne
  • musi minimalizować ryzyko gospodarowania, a więc podmioty, które korzystają z pożyczonych pieniędzy wiedzę, że są kontrolowane przez inne podmioty
  • gromadzi i alokuje finanse w różne przedsięwzięcia gospodarcze
  • musi czuwać nad przepływem i wykorzystaniem pieniędzy

To wszystko daje nam pewność, że na rynku finansowym wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a do tego jeszcze mamy pewność, że całość jest odpowiednio kontrolowana i nie ma tutaj miejsca na oszustwa. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy dokładnie się zapoznali z tymi wszystkimi funkcjami, bo wówczas będziemy wiedzieli, czego powinniśmy oczekiwać od takiego rynku. Im więcej wiemy na ten temat, tym będziemy spokojniejsi.

Dodatkowo chcąc wejść bardziej świadomie w taki rynek, po to aby móc na nim inwestować, będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę i będzie większa szansa, że zamiast straty odnotujemy naprawdę spory zysk.