Zarządzanie ryzykiem, czyli inwestowanie w praktyce

Wiedząc już dokładnie czym różni się inwestowanie w akcje, obligacje, lokaty czy fundusze, możemy rozpocząć karierę jako domowy inwestor. Od tej pory przeglądanie wszelkich wykresów i notowań nie będzie już dla nas nudnym zajęciem, ale emocjonującym przeżyciem.

W wielu przypadkach jedno notowanie może wprowadzić nas jednego dnia w euforię, a następnego dnia w melancholijny nastrój. W przypadku funduszy inwestycyjnych ceny bowiem nie są sztywne, a dynamika ich zmian może zaskoczyć niejednego początkującego inwestora.

Z tego powodu warto odpowiednio zarządzać ryzykiem i nie inwestować całości oszczędności w jeden fundusz. Im więcej funduszy posiadamy, tym bardziej jesteśmy bezpieczni finansowo.

Z kolei nadmiar różnych produktów inwestycyjnych może spowodować, iż utracimy nad nimi kontrolę. Każdy inwestor powinien samodzielnie dobrać produkt i fundusz do swoich oczekiwań, a także charakteru.

Inwestorzy dzielą się bowiem na tych, którzy uwielbiają ryzyko i dynamicznie zmieniające się ceny, pozwalające zarobić kilka procent w skali dnia oraz tych, którzy starają się ograniczyć ryzyko wahań kursu, a kilka procent w skali miesiąca stanowi dla nich atrakcyjny zysk. Z tego powodu nie istnieje jedna dobra szkoła inwestowania, a emocje zawsze odgrywają kluczowe znaczenie.

Trzeba bowiem pamiętać, iż inwestowanie to zazwyczaj zajęcie na wiele lat, a nie sposób na podwojenie swoich pieniędzy w ciągu miesiąca (pomimo, iż teoretycznie jest to możliwe).