Zawód maklera giełdowego

Gdy mamy się zastanowić jacy ludzie pracują na Wall Street, od razu przychodzi nam na myśl, że są to finansiści, analitycy. Jednakże najpopularniejszy zawód, który kojarzy nam się z grą na giełdzie to makler. Czym zajmuje się makler ? Amerykańskie filmy wykreowały wizerunek maklera pracującego na Wall Street jako osoby wiodącej beztroskie życie, ze smykałką do finansów oraz z dużymi dochodami.

Jak jest naprawdę? Makler pracuje na giełdzie. Często zamiennie mówi się o nim broker lub dealer. Broker to osoba, która za odpowiednią opłatą pośredniczy w transakcjach finansowych.

Z kolei dealer jest zleceniodawcą i obraca akcjami na własną odpowiedzialność. Makler może prowadzić zarówno działalność dealerską, jak i brokerską. Aby zostać maklerem trzeba zdać odpowiedni egzamin państwowy i uzyskać certyfikat.

To jednak nie wszystko, aby móc do niego przystąpić, trzeba mieć ukończone studia wyższe, kilkuletnie doświadczenie w zawodzie w branży finansowej. Ponadto trzeba zdać egzamin z języka angielskiego, który składa się z trzech etapów.