Czy wiemy co ma wpływ na wysokość derywat?

O tym, że istnieje takie coś jak papiery wartościowe, wie chyba każdy.

Prawda jednak jest taka, że nie każdy wie o tym, że istnieją takie instrumenty finansowe, które nie są papierami wartościowymi, a ich wartość uzależniona jest od innych czynników.

Warto zobaczyć, jakie to są instrumenty finansowe, bo może się okazać, że kiedyś ta wiedza może nam się przydać.

Instrument pochodny może zależeć od liczby słonecznych dni

Jeżeli usłyszymy, że wartość instrumentu pochodnego, czyli inaczej derywatu, zależeć będzie od akcji danej firmy, od stopy procentowej, albo od rentowności obligacji, to z pewnością nie będziemy tym zaskoczeni, bo w końcu to czysta ekonomia.

Jednak zgłębiając dokładniej informacje na ten temat, może się okazać, że będą one zależały także od tak zwanych derywatów pogodowych, a więc np.

ilości słonecznych dni, opadów deszczu czy śniegu.

Choć to zaskakujące, to musimy wiedzieć, że to wszystko opiera się na gospodarce, na niej też opierają się wartości giełdowe, a jeśli pogoda nie sprzyja jakiemuś przedsięwzięciu, to może się okazać, że akcje spadną, a co się z tym wiąże, że spadną wówczas wartości instrumentów pochodnych.

Im większą wiedzę mamy na temat tego, co wpływa na wysokość konkretnych instrumentów finansowych, tym mniej będziemy zaskoczeni, jeśli będzie się ona zmieniała, a co więcej, może się okazać, że będziemy w stanie tą zmianę przewidzieć.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, żeby jak najdokładniej zapoznać się z wszystkimi informacjami, jakie odnoszą się do rynku finansowego.