Zmiany fizyczne

Wchodzenie w 40, 50 rok życia to okres szczególnie trudny przede wszystkim ze względu na zmiany zachodzące w sposobie funkcjonowania organizmu człowieka. Początkowo przebiegają niezauważenie i nie dają odczuć negatywnych skutków na codzienne funkcjonowanie.

Po pewnym czasie przechodzą w bardzo konkretne dolegliwości. Do najczęściej wspominanych należą zmiany w funkcjonowaniu narządów zmysłu poprzez pogorszenie wzroku, spadek jego ostrości oraz nieporadność w warunkach słabego oświetlenia.

Postępuje także obniżanie wrażliwości słuchowej oraz umiejętności słyszenia dźwięków o skrajnych częstotliwościach. Po 50 roku życia zamazaniu zaczynają ulegać także odczucia smakowe.

W sferze psychomotorycznej wymienić trzeba spadek siły i napięcia mięśniowego oraz koordynacji ruchowej. Właśnie dlatego tak ważne jest w tym czasie zadbanie o sprawność fizyczną całego ciała.

Jeśli do tej pory cieszyliśmy się szczupłą i gibką sylwetką bez specjalnego wysiłku po 50. koniecznością jest dbanie o jak najdłuższe zachowanie takiego stanu naszego ciała.

W przeciwnym razie procesy wiotczenia mięśni oraz kruszenia kości będą wciąż zaskakiwać nas tempem zmian.