Medyczne zastosowanie drogich substancji

Choroby są czymś, do czego przywykliśmy. Niektóre z nich mają charakter bardzo powszechny i ich leczenie nie jest problematyczne.

Przeziębienia trzeba przede wszystkim odchorować, z grypą medycyna radzi sobie nieco gorzej, ale w dalszym ciągu jest to dolegliwość, która przy dobrych wiatrach nie wpędzi nikogo do grobu. Istnieje jednak niemałe spektrum chorób, które można określić mianem poważnych, przewlekłych i nierzadko śmiertelnych.

W ich przypadku terapia musi iść znacznie dalej i wymaga sięgnięcia po kosztowne preparaty. Substancje i surowce zaliczane do najdroższych na świecie znalazły się wśród tych, które odpowiadają chociażby za leczenie nowotworów.

Zgodnie z aktualną wiedzą i możliwościami medycyny nie istnieje lek na raka w rozumieniu środka, który po prostu eliminowałby komórki rakowe z organizmu. Są jednak metody leczenia raka, które zaliczają się niestety do bardzo inwazyjnych z punktu widzenia organizmu pacjenta.

Mowa o radioterapii oraz chemioterapii. Jedna i druga wymaga sięgania po silnie działające związki chemiczne, które są przy tym bardzo drogie.