Czy rynek finansowy kontroluje obrót pieniężny?

Wiemy, że pieniądze służą do tego, aby je wydawać, dzięki czemu napędza się gospodarkę. Jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, ze taki obrót pieniędzmi może się odbywać na dwa różne sposoby, a choć każdy jest wygodny, to jeden z nich umożliwia przeprowadzanie oszustw nawet na sporą skalę, dlatego różne państwa na świecie chcą, aby w naszych transakcjach dominowały transakcje bezgotówkowe.

Obrót pieniężny jest bardzo dobrze sprawdzany

Kupujemy, sprzedajemy, a przy każdej transakcji pojawiają się fundusze, które przepływają od jednej osoby do drugiej. Dlatego właśnie warto popatrzeć, jak to wszystko działa i dlaczego ważne jest, aby było odpowiednio kontrolowane.

Możemy mieć do czynienia z obrotem pieniężnym gotówkowym, kiedy to pieniądze wchodzą i wychodzą z kasy, albo z obrotem bezgotówkowym, kiedy wszystko dzieje się przez pośrednictwo banku. W tym pierwszym przypadku przy większych kwotach może zachodzić chęć wejścia w szarą strefę i zatajania faktycznych obrotów, dlatego też coraz więcej państw zachęca do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, a przy dużych kwotach praktycznie je wymusza.

To właśnie rynek finansowy musi kontrolować tego typu obrót pieniężny, tak aby było wiadomo, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem, a co się z tym wiąże, że państwo na tym w żaden sposób nie traci. Warto zgłębić ten temat, sprawdzić na czym dokładnie to wszystko polega, bo wówczas może się okazać, że zyskamy dodatkowe argumenty, do tego, aby samemu jak najczęściej korzystać z transakcji bezgotówkowych.