Byk z Wall Street

Przechadzając się po nowojorskiej ulicy finansowej, Wall Street, można spotkać byka. Oczywiście, nie należy się bać. Byk, który stanie nam na drodze nie będzie żywy. Na Wall Street znajduje się figura byka.

Rzeźba słynna na całym świecie stoi na ulicy finansowej już od 1989 roku. Jej autorem jest Arturo Di Modica, który zainstalował pomnik na ulicy nielegalnie. Byka przywieziono w nocy. Co ciekawe, wyrzeźbienie figury byka kosztowało artystę ogromną sumę pieniędzy – 360 tysięcy dolarów.

Zarządzający miastem nie mieli pomysłu, co w tej sytuacji uczynić, jednak postanowiono go pozostawić. Trzeba wiedzieć, że byk na giełdzie oznacza długotrwały wzrost cen akcji. Gdy to zwierzę napiera do ataku, porusza rogami od dołu do góry. Zatem po giełdowym krachu byk miał reprezentować siłę Amerykanów i wzrost gospodarczy.

Dziś byk jest symbolem nowojorskiej giełdy, a jego pomniki stawia się przed gmachami giełd na całym świecie. Poza tym pomnik byka na Wall Street jest obowiązkowym obiektem turystycznym do zobaczenia, zaraz po Statui Wolności.